وبـــلاگ
با مطالعه مقالات تمیس ادز با دید باز تبلیغات کنید

چطور استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی بنویسیم؟

در دنیای امروز همه کسب و کارهای بزرگ و کوچک سعی می کنند تا بیشتر در شبکه های اجتماعی دیده شوند تا از این طریق بتوانند کالا و خدمات خودشان را به بهترین شکل به مشتری ارائه دهند.اما داشتن شبکه های اجتماعی قوی نیازمند انجام و به کارگیری روش هایی است که باعث افزایش میزان بازدید کنندگان یک کسب و کار می شود. استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خلاصه ای از کارهایی است که شما انجام می دهید و امیدوار هستید در رسانه های اجتماعی به هدفی که دارید دست پیدا کنید. اقداماتی که شما در شبکه های اجتماعی انجام می دهید ممکن است باعث موفقیت و یا شکست شما شود. هرچه استراتژی شما خاص تر باشد ، اجرای آن مؤثرتر خواهد بود. مختصر نگه دارید.ما هم در این مقاله به شما کمک می کنیم تا با داشتن یک استراتژی شبکه های اجتماعی قوی بتوانید در این عرصه فعالیت چشم گیری داشته باشید.در ادامه شما را با 8 گام موثر برای داشتن استراتژی شبکه های اجتماعی قوی و موفق آشنا می کنیم.

 

مراحل تنظیم استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

تعیین هدف در بازاریابی شبکه های اجتماعی

گام اول : تنظیم اهداف بازاریابی شبکه های اجتماعی

هرچه استراتژی شما خاص تر باشد ، اجرای آن مؤثرتر خواهد بود. اهدافتان را بصورت SMART را تنظیم کرده تا طبق برنامه ریزی دقیق به آنها دست پیدا کنید.در ادامه به شما خواهم گفت که اهداف SMART چه ویژگی هایی دارند.

 

ویژگی اهداف SMART

اولین قدم برای ایجاد استراتژی بازاریابی در رسانه های اجتماعی ، تعیین هدف است. بدون اهداف ، شما راهی برای سنجش موفقیت خود یا بازگشت سرمایه در شبکه های اجتماعی RIO نخواهید داشت.

اهداف شما باید شامل این موارد باشد:

 • خاص باشد
 • قابل اندازه گیری
 • قابل دستیابی
 • مرتبط باشد
 • محدود به زمان باشد

نمونه ای از هدف SMART میتواند به این صورت باشد که  "مخاطبان اینستاگرام در هفته پیش رو 50 نفر اضافه شود".یکی از راههای افزایش فالوور اینستاگرام ، خرید فالوور هدفمند اینستاگرام است که مخاطبانی هدفمند برای پیج شما به ارمغان می آورد.

با اهداف SMART شما می دانید که اهدافی واقعی و دست یافتنی تعیین کرده اید ؛نه اهدافی رویا پردازانه و دور از دسترس.

 

فاکتورهای موثر را بررسی کنید.

اگرچه استفاده از ابزارهای اندازه گیری مانند ریتوئیت لایک هایی که برای انتشار یک موضوع گذاشتید را به شما نشان می دهد ؛اما در واقع معیاری معنی دار برای شما محسوب نمی شود و اثبات ارزش واقعی آن کار بسیار سختی است و فقط جنبه سرگرمی دارد. در عوض ، روی اهدافی مانند میزان ارجاع به سایت  و نرخ تبدیل تمرکز کنید.

 

راهنمایی :در ابتدای هدف گذاری ، 3 هدف مهم را که برای کسب و کار شما مهم است را در نظر بگیرید.

 

گام دوم: مخاطبان خود را بشناسید

اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت دارید و به نیاز و خواست مخاطبان خود گوش نمی دهید و به آنها توجه نمی کنید باید بگویم که شما از مسیر خارج شده اید و راه را گم کرده اید.

 

چطور به نیاز مخاطب گوش دهیم ؟

گوش دادن به صدای مخاطب در شبکه های اجتماعی ، تمیس اد

ایجاد پرسونای مخاطب

دانستن اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و چه چیزی را می خواهند در شبکه های اجتماعی ببینند ، مهمترین فاکتور در ایجاد محتوا است. همچنین این دانش به شما کمک می کند تا براحتی بتوانید میزان مخاطبان خود را در شبکه های اجتماعی افزایش دهید.

پس ابتدا پرسونای مخاطبانتان را ایجاد کنید زیرا پرسونای مخاطب تاکتیک های بازاریابی شما را تیزتر می کند.

به عنوان مثال ، یک نام تجاری ممکن است بر اساس جمعیت ، انگیزه خرید ، اعتراض به محصول و نیازهای عاطفی هر نوع مشتری ، شخصیتهای متفاوتی ایجاد کند.

 

داده های واقعی را جمع آوری کنید

برای تجزیه وتحلیل شبکه های اجتماعی از فرضیات استفاده نکنید.

تجزیه و تحلیل دقیق از شبکه های اجتماعی می تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد اینکه طرفداران شما در کجا هستند ، در کجا زندگی می کنند ، با چه زبانی صحبت می کنند و چگونگی با فروشگاه یا برند شما تعامل دارند فراهم می کند.این اطلاعات به شما امکان می دهد استراتژی خود را اصلاح کرده و تبلیغات در شبکه های اجتماعی خود را بهتر هدف گذاری کنید.

تحلیل و بررسی رقبا

گام سوم : تحلیل رقبا

به احتمال زیاد ، رقبای شما در حال حاضر از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند - و این خیلی خوب است زیرا که شما می توانید از کارهایی که قبلاً انجام داده اند یاد بگیرید.تجزیه و تحلیل رقبا به شما امکان می دهد تا بفهمید که رقبای شما در شبکه های اجتماعی در حوزه هایی خوب کار می کنند و در چه حوزه هایی ضعیف عمل می کنند.

برای مثال :

ممکن است یکی از رقبای شما در فیسبوک بسیار قوی فعالیت کند ولی در شبکه های اجتماعی دیگر نظیر اینستاگرام و توئیتر ضعیف تر عمل کرده باشد.

شاید بخواهید به جای اینکه سعی کنید طرفداران خود را به دور از یک بازیکن مسلط بدست آورید ، روی شبکه هایی که مخاطبان شما در آن محروم هستند ، تمرکز کنید.

 

گام چهارم: بررسی رفتار و عملکرد شبکه های اجتماعی

بررسی رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند تا بدانید که عملکردی که در شبکه های اجتماعی داشتید تا چه میزان درست بوده است.

 

عملکرد خود را ارزیابی کنید

اگر قبلاً در رسانه های اجتماعی فعالیت هایی داسته اید باید آنها را مورد بررسی قرار دهید و سوالات زیر را از خود برسید:

 • آیا فعالیت انجام شده نتیجه خوبی داشته؟
 • آیا فعالیت انجام شده نتیجه خوبی نداشته؟
 • چه افرادی در شبکه های اجتماعی شما را دارند ؟
 • مخاطبان و بازار هدف شما از چه طریقی شما را پیدا کرده اند؟
 • فعالیت و نحوه عملکرد شما نسبت به رقبا چگونه بوده است؟

پس از جمع آوری تمام این اطلاعات ، یک نقطه شروع مناسب برای برنامه ریزی جهت بهبود نتایج خود خواهید داشت.

بررسی شما باید تصویری روشن از اهداف شما در قبال هر یک از حسابهای شبکه های اجتماعی شما ارائه دهد. اگر هدف روشنی برای برخی شبکه های اجتماعی خود ندارید بهتر است درباره ارزش استفاده از آنها کمی تحقیق کنید .در صورتی که با ارزش بود فقط کافیست با یک استراتژی دقیق برای آنها ،می توانید نتایج بهتری بدست آورید.

 

برای اینکه بفهمید که آیا شبکه اجتماعی مورد نظر اهمیت دارد یا نه فقط کافیست به این سوال ها پاسخ دهید:

 • آیا مخاطب من اینجا است؟
 • اگر اینجاست، چطور از این سیستم عامل استفاده می کنند؟
 • آیا می توانم برای دستیابی به اهداف تجاری از این حساب استفاده کنم؟

پرسیدن این سؤالات دشوار اکنون به شما کمک می کند تا با افزایش فعالیت خود و نیز برنامه ریزی یک استراتژی شبکه های اجتماعی دقیق به اهداف خود برسید.

ایجاد حساب کاربری در شبکه های اجتماعی

گام پنجم: ایجاد حساب کاربری درشبکه های اجتماعی

در ابتدای کار تصمیم بگیرید که روی کدام شبکه می خواهید متمرکز شوید و سپس حسابهای خود را تنظیم و بهینه کنید.

پس از این کار باید با نحوه کار کردن با آنها آشنا شوید.در گام بعد باید استراتژی خود را برای هر شبکه تعریف کنید.

به عنوان مثال ، شما ممکن است تصمیم بگیرید که از توییتر برای خدمات به مشتریان ، فیس بوک برای جذب مشتری و اینستاگرام برای درگیر کردن مشتریان یا اینگیجمنت استفاده کنید.

این کار به شما می فهماند که بر روی هر شبکه اجتماعی باید چگونه رفتار کنید.

مثلا می توانید اینگونه عمل کنید:

 • فیس بوک برای جذب مشتریان جدید از طریق تبلیغات بهترین راه است.
 • اینستاگرام جایی است که شما باید مشتریان خود را دلبسته نگاه دارید.
 • توییتر جایی است که شما می توانید از اینگیجمنت و اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید.
 •  LinkedIn جایی است که شما می توانید افرادی که در حوزه شما فعالیت می کنند را بشناسید و آنها را جذب کنید.
 • YouTube جایی است که شما با محتوای آموزشی و ویدیویی قرار دهید تا مشکلات و سوالات مشتریان خود را برطرف کنید.

 

پروفایل خود را ایجاد کنید

هنگامی که تصمیم گرفتید روی کدام شبکه ها تمرکز کنید ، وقت آن است که پروفایل های خود را ایجاد کنید ؛ یا پروفایل های موجود را بهبود بخشید تا با برنامه استراتژیک شما هماهنگ شوند.

 

گام ششم: ایده پردازی کنید و الهام بگیرید

اگرچه مهم است که نام تجاری شما متمایز و منحصر به فرد باشد ،اما شما هنوز هم می توانید از کسب و کارهای مشابه الهام بگیرید و در کسب و کار خود استفاده کنید.

 

داستان موفقیت افراد در شبکه های اجتماعی را بخوانید

تمام شبکه های اجتماعی دارای داستان های موفقیت هستند که نشان می دهد چگونه مارک ها به طور موثر از ابزار خود استفاده می کنند. معمولاً می توانید این موارد را در بخش تجارت وب سایت شبکه اجتماعی پیدا کنید. (به عنوان مثال ، می توانید داستان موفقیت افراد در فیسبوک  را مطالعه کنید.) این مطالعات موردی بینش ارزشمندی را ارائه می دهند که می توانید برای اهداف خود برای هر شبکه اجتماعی اعمال کنید.

تقویم تولید و انتشار محتوای شبکه های اجتماعی ، تمیس اد

گام هفتم: تقویم تولید محتوا ایجاد کنید

به اشتراک گذاشتن محتوای عالی بسیار مهم است ، اما داشتن یک برنامه منظم و روتین هنگام انتشار مطالب تاثیر بیشتری دارد.تقویم محتوا شبکه های اجتماعی شما باید بر اساس زمانی باشد که بیشتر مخاطبان شما در آن زمان فعال هستند.از این طریق می توانید اینگیجمنت بیشتری با مخاطبانتان داشته باشید.

تقویم به شما این اطمینان را می دهد که پست های شما به درستی در فاصله زمانی مناسب قرار دارند  و در زمان های بهینه منتشر می شوند. این برنامه باید هم پستهای روزانه شما و هم محتوای شما برای فعالیتهای رسانه های اجتماعی را در برگیرد.

 

ترکیب محتوای خود را مشخص کنید

ترکیبی که برای انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی خود مشخص می کنید باید همه جوانب را در بر بگیرد.به مثال زیر توجه کنید.

 • 50 درصد از محتوا باعث بازگشت ترافیک به وبلاگ شما می شود
 • 25 درصد از مطالب از منابع دیگر تهیه می شود
 • 20 درصد از محتوا اهداف شرکت را پشتیبانی می کند (فروش ،برندسازی و غیره)
 • 5 درصد از مطالب مربوط به کارمندان و فرهنگ شرکت شما خواهد بود.

بررسی عملکرد شبکه های اجتماعی

گام هشتم: تنظیم استراتژی شبکه های اجتماعی و بررسی آنها

استراتژی رسانه های اجتماعی شما یک سند بسیار مهم برای تجارت شما است و ممکن است در اوایل کار به درستی کار نکند.به همین دلیل نیاز دارد تا تست شده و دوباره بررسی و تدوین شود.

 

داده های خود را بررسی کنید

علاوه بر استفاده از ابزارهای تحلیلی موجود در هر شبکه اجتماعی ؛با متصل کردن سایت خود به گوگل آنالیتیک می توانید ببینید که کدام پست ها در کدام شبکه های اجتماعی برای سایت شما ترافیک جذب کرده اند.شما می توانید با این اطلاعات بفهمید که چه نوع مطالبی توسط کابران مورد توجه قرار می گیرد و با توجه به آن سیاست های جدیدی برای آنها در نظر بگیرید.

همچنین نظرسنجی ها همچنین می توانند راهی عالی برای فهمیدن نحوه عملکرد استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی شما باشند. از کاربران شبکه های اجتماعی ، لیست ایمیل و بازدید کنندگان وب سایت خود استفاده کنید و از آنها بخواهید تا نظرات و پیشنهادات خود را به شما منتقل کنند.

در این مقاله سعی کردیم تا به شما کمک کنیم تا بهترین و موثرترین استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی را تنظیم کنید و با استفاده از آن نتایجی خیره کننده و موفقیت آمیز کسب کنید.

 

آیا این مقاله مفید بود برای شما ؟
sentiment_very_dissatisfied sentiment_neutral sentiment_very_satisfied