وبـــلاگ
با مطالعه مقالات تمیس ادز با دید باز تبلیغات کنید

رتبه الکسا چیست و چقدر روی سئو تاثیر گذار است ؟

مردم معمولا رتبه بندی و اعداد را دوست دارند و میخواهند همه چیز را با هم مقایسه کنند و برتری آنها نسبت به هم را بدانند . بخشی از این تمایل به رتبه بندی، در میل ذاتی ما به رقابت ریشه دارد و بخشی دیگر هم، استفاده از رتبه بندی برای مقایسه و تشخیص قوی‌ترها و ضعیف‌ترهاست.در فضای آنلاین بسیاری از ابزارهای گسترده در اختیار فعالان در عرصه دیجیتال قرار دارد تا بتوانند با شیوه های متفاوت، در رتبه بندی ها شرکت کرده و خود را با دیگران در قیاس درآورند . وب سایت ها هم از این قاعده مستثنی نیستند .مدیران وب سایت ها علاقه دارند تا رتبه سایت خود نسبت به سایر سایت ها را بدانند بنابراین برای این مقایسه و رتبه بندی از اعداد استفاده می کنند .یکی از این ابزارهایی که سایت ها را رتبه بندی می کند ،الکسا است. در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد که رتبه الکسا چیست ، چطور سایت ها را رتبه بندی می کند .

 

تاریخچه الکسا

در سال 1996 شرکت الکسا اینترنت با هدف ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای اینترنت و همچنین آرشیو کردن صفحات وب تشکیل شد . اما سه سال بعد یعنی در سال 1999 شرکت آمازون این شرکت را یعنی شرکت الکسا اینترنت را خریداری کرد و تا امروز مالکیت شرکت الکسا اینترنت و همچنین سرویس الکسا  alexa را در اختیار دارد.

 

 

الکسا چیست و چطور کار می کند ؟

الکسا میزان ترافیک دریافتی وبسایت را اندازه گیری می کند. شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشید که چطور سایت الکسا ،وب سایت ها را رتبه بندی می نماید.

در جواب باید گفت که:

 این ابزار با استفاده از افزونه‌هایی که در مرورگرهای مختلف نصب می‌شوند، داده‌های مورد نیازش را جمع‌آوری می‌کند.البته این یک باور غلط است زیرا با توجه به مقاله ای که خود سایت الکسا درباره " باورهای اشتباه در مورد الکسا " در آن این موضوع را توضیح داده است که :

درست نیست! پنل اندازه گیری الکسا بر اساس یک مجموعه بسیار بزرگ و متنوع از افزونه های مرورگر و پلاگین ها است. نوار ابزار الکسا (تولبار الکسا) فقط یکی از منابع الکسا است.الکسا برای سایت هایی که در آن ثبت نام کرده اند به صورت مستقیم اقدام به بررسی مستقیم ترافیک و میزان بازدید کنندگان آن سایت می نماید .می خواهد تولبار الکسا نصب باشد یا اینکه نباشد.

مهم‌ترین ویژگی الکسا، رتبه‌ای است که از سایت شما با توجه به سایر سایت‌ها برآورد کرده و به آن اختصاص می‌دهد. به عبارت دیگر با استفاده از رتبه الکسا Alexa می‌توانید هر ۳ ماه یک بار از نحوه عملکرد سایتتان اطلاعات دقیقی داشته باشید.

 

جایگاه الکسا و میزان اهمیت آن در میان کاربران چگونه است ؟

شاید از خودتان بپرسید چرا این رتبه زیاد خوش‌نام نیست؟ از لحاظ تاریخی طیف وسیعی از افراد تمایلی به اعتماد کردن به این رتبه به عنوان نشانه دقیق از اندازه گیری ها نداشته اند. اینکه سایت ها چگونه نسبت به سایر سایت ها عمل می‌کنند نیز یک بحث شک برانگیز است.

اما با این حال خواه نا خواه آمار الکسا جای خود را در میان کاربران و به ویژه صاحبان وبسایت ها باز کرده و اهمیتی نسبی در عرصه وب و مخصوصا تجارت الکترونیک پیدا کرده است، چرا که همواره صاحبان کسب و کار ها و وبسایت های دیگر برای تبلیغات اینترنتی خود همواره به دنبال سایت هایی با رتبه و بازدید بالا هستند و این یعنی درآمد. از طرفی دیگر، اطلاعات سایت الکسا معمولا در تجزیه و تحلیل بهتر و هدف گذاری برای مخاطبان و احتیاجاتشان، می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد. االکسا معیاری است که خلاصه ای از عملکرد وب سایت شما و حتی رقیبان شما را در مقایسه تمام وب سایت های موجود در وب سراسر دنیا نمایش می دهد. امروزه، بسیاری از افراد برای ارزیابی ‌عملکرد کسب و کار خود، به رتبه الکسای خود توجه می‌کنند. از این رو، با بهینه کردن رتبه الکسای وبسایت و کاهش رتبه الکسای خود می‌توانید به مشتریان بیشتر و در نتیجه به درآمد بیشتری از سایت خود دست یابید.

وب‌سایت الکسا بعد از تحلیل داده‌ها، میزان ترافیک واقعی سایت، رتبه جهانی آن و دیگر اطلاعات را برای ۳۰ میلیون سایت تهیه می‌کند. الکسا یک معیار اندازه‌گیری است که خلاصه‌ای کلی و سریع از عملکرد سایت شما در مقایسه با سایت‌های دیگر یا رقبایتان، ارائه می‌دهد. به عبارتی قدرت سایت شما در وب، رتبه الکسای شما تعبیر می‌شود. بهبود رتبه الکسای شما در دید بسیاری از سرمایه‌گذاران و تبلیغ‌کنندگان بالقوه برای ارزیابی کسب‌و‌کار شما امری مثبت تلقی می‌شود.

 

چگونه وب سایت را در الکسا ثبت کنیم؟

برای ثبت وبسایت خود در سایت Alexa کافیست پس از عضویت در آن، با وارد شدن به پیشخوان خود در ناحیه کاربری یا به اصطلاح My Dashboard، بر روی گزینه Add my Site کلیک کرده و وب سایت خود را به ثبت برسانید. پس از ثبت وبسایت خود، ممکن است فرآیند رتبه دهی به سایت شما حدود ۲ الی ۳ ماه به طول بیانجامد و از طرفی در این مدت هرچه بازدیدکننده سایت شما بالاتر برود، این فرآیند کوتاه و کوتاه تر می شود.لذا می توان گفت بهترین راهکار برای بهبود رتبه الکسا انتشار مطالب هدفمند و مفید برای مخاطب است لذا این مهم را هرگز فراموش نکنید.

 

چطور رتبه الکسا را بهتر کنیم ؟

اگر می خواهید بدانید چه راهکارهایی در پیش بگیرید تا رتبه الکسای بهتری را کسب کند بد نیست به گفته خود الکسا رجوع کنیم. الکسا در مطلب کوتاهی در وبلاگ خود با عنوان «راهنمای افزایش رتبه الکسا» می نویسد:

الکسا هر روز میانگین تعداد بازدیدکنندگان و بازدید از صفحات هر سایت در طول سه ماه گذشته را برآورد می‌کند. وب‌سایتی که مجموع بازدیدکنندگان و بازدید بیشتری در طول سه ماه اخیر داشته باشد، رتبه 1 را دریافت می کند و وبسایتی که کمترین بازدیدکننده و بازدید را دارد، رتبه‌ای نزدیک به 30 میلیون را دریافت خواهد کرد. چنانچه بر طبق ارزیابی‌های ما هیچ‌کس در طول سه ماه گذشته از سایتی بازدید نکرده باشد، در اینصورت اصلاً برای آن سایت رتبه‌ای تعیین نخواهد شد.

نحوه افزایش رتبه الکسا

با توجه به اینکه بسیاری از مدیران سایت‌ها برای تبلیغ محصولات و وبسایت خود از رتبه و آمار الکسا برای انتخاب وبسایت تبلیغ کننده استفاده می‌کنند،چندین سال است که روش‌هایی برای افزایش دروغین رتبه الکسا به وجود آمده است، یکی از این روش ها پاپ‌آپ است که هرچند از رتبه سایت مبدأ می‌کاهد اما رتبه سایت تبلیغ شده را به شکل کاذب بهبود می‌بخشد.

در واقع باید همواره به موارد دیگری جز رتبه‌ی الکسا نیز مانند مدت زمان حضور کاربران اینترنتی در سایت توجه کرد. روشهایی مانند ارسال بازدید نیز در ایران مرسوم شده است که پنلی به کاربران داده می شود و به آنها بابت مشاهده سایت ها پول پرداخت می شود و این روش نیز به صورت کاذب و تقلبی رتبه سایت ها کاهش می دهد

اگر به طور خلاصه بگوییم دو عامل مهم در تعیین و افزایش رتبه الکسا حرف اول را می‌زند که هر دوی آنها بر مبنای آمار سه ماه اخیر سنجیده می‌شوند:

  1. میانگین تعداد بازدیدکنندگان در روز
  2. تعداد بازدید از صفحات سایت (PageView)

 

افزایش رتبه الکسا برای بسیاری از وب مستران کاری بسیار سخت است اما با اجرای روش های موثر آن می توان رتبه الکسا سایت خود را بهبود ببخشید.اگر در جستجوی راهکارهای عملی برای بهبود رتبه الکسای خود هستید سه عمل زیر را هرگزرفراموش نکنید.

  1. افزایش ترافیک
  2. بهینه‌سازی وب‌سایت
  3. تبلیغات

 

آیا این مقاله مفید بود برای شما ؟
sentiment_very_dissatisfied sentiment_neutral sentiment_very_satisfied